Македонија

Вкупно 14 компании добија сертификати за халал-стандарди

03 окт 2019

На 14 компании денеска им беа доделени сертификати кои имплементирале халал-стандарди во периодот од јануари до јуни 2019 година, настан кој беше организиран под покровителство на Агенцијата за спроведување на халал-стандардот во Македонија.

Министерот за економија, Крешник Бектеши, рече дека доделувањето на сертификати за компании кои го применуваат халал стандардот, за што седма година по ред Министерството за економија доделува субвенции, претставува своевидна потврда за подобрување на конкурентноста на компаниите и „зелена карта“ при обезбедувањето пласман на нови пазари. Тој ги повика сите компании и деловни субјекти кои сакаат да го зголемат својот извоз, да настапат на трети пазари, но и да ги подобрат своите услуги за туристите да аплицираат и да ги користат средствата од субвенциите. 

Ние ќе продолжиме со поддршката на сите компании да станат се поконкурентни како на домашниот, така и на странските пазари, но и да се зголеми туристичката понуда на земјава, рече Бектеши. 

Глобалниот халал-пазар се проценува на повеќе од 800 милијарди долари, додека само европскиот пазар над 66 милијарди долари годишно.

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Со маски во маркетите до крајот на 2020 година

20 мај 2020

Фондот за иновации подели 4,2 милиони евра на 69 домашни компании

20 мај 2020

„Виталиа“ инвестира во еколошки производен објект, нови 50 работни места

20 мај 2020

Стопанската комора избра нов Управен одбор

20 мај 2020

ССМ: Државата да воведе неработна недела за сите работници

20 мај 2020

Платежна картичка за граѓаните и дигитална платформа за извозните компании

20 мај 2020
Вчитува уште новости...