Македонија

„Витаминка“ го зголеми приходот за 20 отсто во првата половина од 2019 година

12 авг 2019

Во периодот јануари–јуни 2019 година, „Витаминка” АД Прилеп оствари позитивен финансиски резултат искажан во неревидираниот единечен Биланс на успех.

Остварените единечни вкупни приходи во овој период изнесуваат 1.142.553 илјади денари и во споредба со остварените во 2018 година за истиот период бележат пораст од 20 отсто. Во структурата на вкупните приходи најголемо учество, 98 отсто, имаат приходите остварени од продажба на производи и услуги од основна дејност, кои во споредба со остварените во 2018 година бележат пораст од 20 отсто.

Остварените единечни вкупни расходи во периодот јануари- јуни 2019 година изнесуваат 1.085.931 илјади денари и во споредба со остварените во 2018 година бележат раст од 16 отсто. 

Вкупните инвестиции во основни средства во 2019 година за извештајниот период изнесуваат 156.245 илјади денари.

Вкупните единечни обврски по кредити на 30.06.2019 година изнесуваат 817.632 илјади денари и во споредба со состојбата на 30.06.2018 година бележат намалување 14 отсто.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаОтворен нов „Супер Тинекс“ маркет во Тафталиџе

09 јул 2020

„Свисслион“ го презема „Агроплод“ од Ресен

09 јул 2020

Прифатени се 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

09 јул 2020

Над 130 компании донираа во Солидарниот фонд за борба против Ковид-19

09 јул 2020

ССМ: Сабота и недела да се неработни денови

09 јул 2020

Околу 55.000 работодавачи ја искористија поддршката за исплата на плати

09 јул 2020
Вчитува уште новости...