Македонија

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска со своите географски називи

10 јун 2019

Македонските вина ќе можат да се промовираат во Хрватска со нивните географски називи, откако беше надминат проблемот кој го предизвикаа одредби од Закон за вино на Хрватска со кои се забрануваше промоција и рекламирање на вината со географско потекло од Македонија.

Најзасегнати од овој проблем беа винарските визби кои извезуваат вино во Хрватска. Ним им беше забрането во било која форма да го рекламираат и промовираат виното со географските називи.

Во разрешување на проблемот биле вклучени и претставници на Европската унија.

Хрватска е втора извозна дестинација за вино во шише од Македонија.

Со брзо надминување на проблемот винарските визби повторно го нормализираа своето работење, односно продажбата на вина на пазарот во Хрватска, пред почетокот на летната туристичка сезона кога има и најголема побарувачка за вино, соопштија од  Министерството за земјоделство.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. (ФОТО) Почнаа редиците пред маркетите

02 јун 2020

Новитет од „Бимилк“ – сладолед со 10 витамини

02 јун 2020

ОРМ: Дури 40.000 работни места се наоѓаат во непосреден ризик

02 јун 2020

Oсмани предлага ковид-координатори во компаниите и во институциите

02 јун 2020

Почна дистрибуцијата на пакети, донација од „Империал тобако ТКС“

02 јун 2020

За два дена 27.100 барања за финансиска поддршка за мај

02 јун 2020
Вчитува уште новости...