Свет

Вегански јајца ќе се продаваат на пазарот

13 фев 2020

Вегански јајца ќе се појават на пазарот веднаш откако ќе добијат зелено светло дека се нутритивно одржливи. 

Се очекува дека овие јајца ќе почнат да се продаваат кон средината на оваа година. 

Првичната идеја потекна од две Французинки, кои смислија веганска замена за јајцата. Потоа, јајцата ги направија биолози од париското училиште за индустриска биологија. 

Во веганските јајца има околу 10 отсто помалку масти и протеини за разлика од јајцата од кокошка. Исто така, помалку се калорични, а различен е и нивниот вкус.  

Кога почнавме да креираме вегански јајца, најголема компликација што се појави беше како да направиме јајца кои при готвењето ќе реагираат исто како и кокошкините. Јајцата што сега ги имаме на пазарот се користат на многу различни начини, што го отежнува процесот на копирање, порачаа творците на идејата за вегански јајца. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Волмарт“ ќе ги зголеми платите на вработените

18 сеп 2020

Газдата на „Амазон“ отвори бесплатно училиште за сиромашни деца

18 сеп 2020

Седиштето на „Унилевер“ се сели во Лондон

18 сеп 2020

Шведска ќе вбризга 12 милијарди долари во бизнисот

18 сеп 2020

Сопственик на синџир маркети е најбогатиот човек во Германија

18 сеп 2020

„Амазон прајм“ сега е достапен и во Турција

18 сеп 2020
Вчитува уште новости...