Свет

„Хајнекен“ ги зголеми приходите и добивката

12 фев 2020

Холандски „Хајнекен“ ги зголеми приходите и добивката во 2019 година и предизвика двоцифрен пораст на продажбата во Бразил, Виетнам и Камбоџа

Нето приходите на „Хајнекен“ за ланската година пораснаа 6,6 отсто, на 23,97 милијарди евра. Нето добивката се зголеми за 13,2 отсто, на 2,17 милијарди евра. 

Продажбата пак, на брендот Heineken скокна за 8,3 отсто, што е најсилен скок во последната деценија. 

Од компанијата соопштија дека резултатите во Африка, во средна Европа и на Блискиот исток се подобри од очекуваните. 

Во 2020 година се очекуваат зголемени приходи на основа на зголемен обем на продажба и на повисоки цени, како и на свртувањето на купувачите кон поскапи видови пиво. 

 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Волмарт“ ќе ги зголеми платите на вработените

18 сеп 2020

Газдата на „Амазон“ отвори бесплатно училиште за сиромашни деца

18 сеп 2020

Седиштето на „Унилевер“ се сели во Лондон

18 сеп 2020

Шведска ќе вбризга 12 милијарди долари во бизнисот

18 сеп 2020

Сопственик на синџир маркети е најбогатиот човек во Германија

18 сеп 2020

„Амазон прајм“ сега е достапен и во Турција

18 сеп 2020
Вчитува уште новости...