Свет

ЕУ ја тужи Данска поради називот „фета“ на данските сирења

28 ное 2019

Европската комисија (EK) ја тужи Данска поради тоа што не ја прекинала праксата на домашните компании да прават и извезуваат бело сирење надвор од ЕУ под етикетата „фета“.

Со тоа, според Комисијата, се прекршени правилата според кои употребата на називот „фета“ е ограничена само на сирења со потекло од Грција. 

Комисијата уште во јануари 2018 година покрена прекршочна постапка против Данска, а сега соопшти дека земјата не го решила ова прашање.

Сирењето „фета“ има ознака заштитено географско потекло во ЕУ од 2002 година. Како такво може да се произведува само во Грција, според утврдениот технолошки процес на производство.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаОпаѓаат приходите на „Пепси Ко“

10 јул 2020

Половина германски компании сакаат постојано да се работи од дома

10 јул 2020

Johnnie Walker во картонско пакување

10 јул 2020

Вкупно 83 милионери побараа да се зголемат даноците за најбогатите

10 јул 2020

„Волмарт плус“ го предизвика „Амазон прајм“

10 јул 2020

„Кооп“ Шведска отвори продавница без вработени

10 јул 2020
Вчитува уште новости...