Свет

„Волмарт“ ќе отвори 500 нови продавници во Кина

27 ное 2019

Американскиот малопродажен синџир „Волмарт“ ќе отвори 500 нови продавници во Кина, во следните пет до седум години. 

Со ова ширење, синџирот ќе го удвои своето присуство на кинескиот пазар со цел навреме да се подготви за 2023 година, кога, според очекувањата, Кина ќе стане најголемиот малопродажен пазар во светот. 

Покрај трговската војна меѓу САД и Кина, кинеските потрошувачи и натаму купуваат во „Волмарт“, кој во последниот квартал од годинава забележа пораст од 6,3 отсто, наспроти неговиот глобален пораст кој во истиот период изнесува само 2,5 отсто. 

Од синџирот најавија дека покрај отворањето нови, ќе реновираат 200 од постојните продавници во КИна, што ќе вклучи благајни за самопослужување кои користат технологија на препознавање лица. 

„Волмарт“ работи во Кина повеќе од 20 години. 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаОпаѓаат приходите на „Пепси Ко“

10 јул 2020

Половина германски компании сакаат постојано да се работи од дома

10 јул 2020

Johnnie Walker во картонско пакување

10 јул 2020

Вкупно 83 милионери побараа да се зголемат даноците за најбогатите

10 јул 2020

„Волмарт плус“ го предизвика „Амазон прајм“

10 јул 2020

„Кооп“ Шведска отвори продавница без вработени

10 јул 2020
Вчитува уште новости...