Свет

„Алди“ и „Лидл“ ќе користат NutriScore

27 ное 2019

Дисконтерите „Алди“ и „Лидл“ планираат да ја користат ознаката NutriScore на своите прехранбени производи.

„Либенсмител цајтунг“ извести дека двата дисконтера се залагаат за стандардизираното нутритивно означување на Европската Унија, но сакаат да се осигураат дека семафор-системот ги исполнува законските барања на секоја земја.

Од „Алди“ изјавија дека го поддржуваат воведувањето на системот NutriScore, а „Лидл“ објави дека во моментов ја користи ознаката на неколку приватни марки.

Германската федерална министерка за храна, земјоделство и заштита на потрошувачи Јулија Клокнер, се изјасни во корист на ознаката, бидејќи семафор-системот најдобро се покажал во службеното истражување за потрошувачите. Резултатот би бил основа на моделот, кој Европскиот парламент препорачува доброволно да се користи на предната страна од амбалажата на прехранбените производи и на пијалаците. Регулативата треба да ја одобри Европската комисија и да ја прифати Бундестагот. Целта е новиот правен оквир да биде подготвен следната година.

Станува збор за ознаки на пакувањата на храна кои преку бои и букви на купувачите им ја покажуваат нутритивната вредност на производот (од најздраво темнозелено А до најмалку здраво црвено Е).@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаОпаѓаат приходите на „Пепси Ко“

10 јул 2020

Половина германски компании сакаат постојано да се работи од дома

10 јул 2020

Johnnie Walker во картонско пакување

10 јул 2020

Вкупно 83 милионери побараа да се зголемат даноците за најбогатите

10 јул 2020

„Волмарт плус“ го предизвика „Амазон прајм“

10 јул 2020

„Кооп“ Шведска отвори продавница без вработени

10 јул 2020
Вчитува уште новости...