Свет

Групацијата „Кофола“ ја зголеми продажбата

12 ное 2019

Групацијата „Кофола“ уште еднаш успешно ја зголеми продажбата, при што забележа пораст од 3,6 отсто. 

Покрај зголемувањето на платите и на трошоците за логистика, се соочивме и со поладно лето во однос на минатогодишното лето. Но, пак постигнавме пораст, дури и на заситениот чешки и словачки пазар. Јадранскиот регион значајно придонесе за тој раст. Купувањето на компанијата „Еспресо“ засили важен дел од нашиот сегмент на работа, соопштија од компанијата. 

Во третиот квартал од годината, продажбата е зголемена за фантастични 9,7 отсто. Порастот во регионот традиционално го предводи продажбата на минералната вода „Раденска“, по што следуваат газираните безалкохолни пијалоци (посебно локалните брендови Ora, Nara, Inka и лиценцираниот Pepsi).

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаСедиштето на „Унилевер“ се сели во Лондон

17 сеп 2020

Шведска ќе вбризга 12 милијарди долари во бизнисот

17 сеп 2020

Сопственик на синџир маркети е најбогатиот човек во Германија

17 сеп 2020

„Амазон прајм“ сега е достапен и во Турција

17 сеп 2020

Кина стана главен трговски партнер на ЕУ

17 сеп 2020

„Алди“ лансира средства за чистење

17 сеп 2020
Вчитува уште новости...