Свет

„Теско“ ќе ги исфрли брендовите со вишок амбалажа

07 окт 2019

Британскиот трговец „Теско“ објави декa ја разгледува опцијата да ги исфрли од полиците брендовите што користат вишок амбалажа.

Најверојатно ќе го задржиме правото да не ги понудиме производите што содржат вишок амбалажа што не може да се рециклира, изјави Дејв Луис, извршен директор на „Теско“. Се очекува иницијативата да почне во 2020 година.

Луис додава дека не може да се занемари фактот што веќе подолго време амбалажата на прехранбените производи е „претерана“. 

Сите знаеме каков е размерот на житарките и нивната кутија. Сите сме отвориле кеса чипс и сме се запрашале зошто пакувањето е двојно поголемо од содржината, рече тој. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Волмарт“ ќе ги зголеми платите на вработените

18 сеп 2020

Газдата на „Амазон“ отвори бесплатно училиште за сиромашни деца

18 сеп 2020

Седиштето на „Унилевер“ се сели во Лондон

18 сеп 2020

Шведска ќе вбризга 12 милијарди долари во бизнисот

18 сеп 2020

Сопственик на синџир маркети е најбогатиот човек во Германија

18 сеп 2020

„Амазон прајм“ сега е достапен и во Турција

18 сеп 2020
Вчитува уште новости...