Свет

Експанзија на „Теско“ во Тајланд

09 јул 2019

Британскиот трговски синџир „Теско“ во следните три години ќе отвори 750 продажни места во Тајланд. 

Раководството на „Теско“ верува дека оваа азиска земја нуди голем потенцијал поради нејзината млада, урбана и богата популација. 

Британскиот трговец првпат влезе во Тајланд во 1998 година, со преземање на удели во тамошниот „Лотус“ центар. Сега, „Теско Лотус“ е еден од најсилните компании надвор од Велика Британија, кој минатата година оствари профит од 71,2 милијарди евра. 

Во моментов, во Тајланд има 1.965 „Теско Лотус“ маркети со 46.000 вработени. 

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. „Хајнекен“ доби нов извршен директор

02 јун 2020

„Амазон“ ќе понуди трајно вработување на повеќето привремени работници

02 јун 2020

Повеќе од 1.000 вработени од Х5 досега заболеа од коронавирус

02 јун 2020

„Алди“ преминува на пластични палети

02 јун 2020

Германија подготвува пакет економски мерки вредни 80 милијарди евра

02 јун 2020

„Арамарк“ отвора продавници во болниците

02 јун 2020
Вчитува уште новости...