Свет

„Карфур“ заминува од кинескиот пазар

25 јун 2019

Синџирот „Карфур“ презеде одлучувачки чекор во излегување од кинескиот пазар. Ланецот го продаде најголемиот дел од своите продавници, кои едвај преживуваа.

Купувач е компанијата „Сунинг“, со договор вреден 1,4 милијарди евра. „Сунинг“ работи во повеќе од 700 градови со над 8.880 продавници. Операцијата се очекува да биде завршена до крајот на годината откако ќе се добијат одобренија од регулаторите.

Договорот му нуди на „Карфур“ неколку ликвидни прозорци преку кои компанијата ќе ги продаде останатите 20 отсто од акциите во Кина, соопштија од француската компанија. 

Во четвртиот квартал од 2018 година, „Карфур“ во Кина со соочи со пад на продажбата од 6,2 отсто. Синџирот маркети работеше во оваа земја 23 години. По првиот отворен објект во 1995 година, изгради мрежа од 210 хипермаркети и 24 продавници. 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Севн & ај“ ги купи бензинските станици „Спидвеј“

31 јул 2020

СТО: Пад од 13 отсто на глобалната трговија во 2020 година

31 јул 2020

„Лидл“ го реструктурира одделот за набавки

31 јул 2020

Уделот на е-трговијата во В. Британија достигна до 13%

31 јул 2020

„Амазон“ ќе отвори 30 физички продавници во Велика Британија

31 јул 2020

„Севн & ај“ ги презема „Спидвеј“ за 18 милијарди евра

31 јул 2020
Вчитува уште новости...