Свет

„Унилевер“ ја презема „Оли нутришн“

12 јун 2019

Компанијата „Унилевер“ ја објави најновата аквизиција со бизнисот за прехранбени додатоци „Оли нутришн“, со седиште во САД.

Бизнисот го почнал Ерик Рајан во 2014 година во Сан Франциско, а производството опфаќа витамини, минерали, протеински прашоци и снек-барови.

Според договорот, Рајан ќе остане во компанијата како директор за развој, а Гери Чис, кој досега беше оперативен менаџер, ќе ја преземе улогата на генерален директор.

Аквизицијата треба да помине низ процесот на одобрување од регулаторните тела.

Воодушевено му посакуваме топло добредојде на Olly во нашето портфолио, коментира Аманда Сури, претседател на „Унилевер“ за Северна Америка, која додава дека брендот е силен и иновативен, односно дека одлично ќе се вклопи во сегментот за убавина и лична нега.

„Унилевер“ ќе ни помогне да ја прошириме нашата мисија, култура и посветеноста да им помагаме на луѓето што се чувствуваат среќно однатре, истакнува Рајан.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. „Хајнекен“ доби нов извршен директор

02 јун 2020

„Амазон“ ќе понуди трајно вработување на повеќето привремени работници

02 јун 2020

Повеќе од 1.000 вработени од Х5 досега заболеа од коронавирус

02 јун 2020

„Алди“ преминува на пластични палети

02 јун 2020

Германија подготвува пакет економски мерки вредни 80 милијарди евра

02 јун 2020

„Арамарк“ отвора продавници во болниците

02 јун 2020
Вчитува уште новости...