Свет

„Метро“ со континуиран раст на продажбата преку достава

10 мај 2019

Во вториот квартал на 2018-2019 година, продажбата на „Метро“ АГ порасна за 1,6 отсто и изнесува 6,8 милијарди евра. 

Продажбата преку достава, пак, за истиот период порасна за 9 отсто, односно на 1,4 милијарди евра и сега изнесува 20 отсто од вкупниот промет на „Метро“.  

Видлив е и резултатот од вложувањата во дигитализација на работењето. Онлајн порачките се достапни на професионалните купувачи во 17 земји и сочинуваат 40 отсто од сите порачки, а во просек ги има по 125.000 неделно. 

Мрежата на продажните центри на „Метро“ брои 711 продажен центар. 

 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаСедиштето на „Унилевер“ се сели во Лондон

17 сеп 2020

Шведска ќе вбризга 12 милијарди долари во бизнисот

17 сеп 2020

Сопственик на синџир маркети е најбогатиот човек во Германија

17 сеп 2020

„Амазон прајм“ сега е достапен и во Турција

17 сеп 2020

Кина стана главен трговски партнер на ЕУ

17 сеп 2020

„Алди“ лансира средства за чистење

17 сеп 2020
Вчитува уште новости...