IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Европа: Ќе има ли криза за путер?

11.09.2017

На Европа ѝ се заканува криза со путер, како последица на новите навики во исхраната кои доведуваат до рекордни цени на путерот во Европа и намаленото производство, за кое предупредуваат големите производители на млечни производи.

 

Според податоците на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации, цените на путерот во јули се зголемиле за 14%.

Според официјалните податоци, резервите на путер во Европската Унија на крајот од мај изнесувале вкупно 1.396 тони, што се оценува како практично да не постојат, споредено со 92.548 тони резерви во мај 2016 година.

Според аналитичарите на пазарот, причина на високите цени на путерот се ниските откупни цени на млекото во Европа и медицинските истражувања, кои укажуваат дека путерот е поздрав за исхраната, во споредба со маргаринот.

Главниот извршен директор на данската млечна индустрија „Арла", четврта најголема млекарница во светот, Педер Туборг, на почетокот од јули предизвика бура меѓу потрошувачите, тврдејќи дека светот ќе се соочи со недостиг на путер, поради намалениот обем на производство.


Назад
 

 
 
 
back to top