IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 18.03.2018 || „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |  „Макпрогрес“ со големи инвестиции и иновации   |  „Теско“ го заврши преземањето на „Букер“ за 4 милијарди фунти  |   ||
   

Германија: dm најави партнерство со „Деметер“

22.02.2018

Дрогеријата dm најави дека ќе ја користи ознаката на органската асоцијација „Деметер" на производите од приватната трговска марка dmBio.

Трговецот постигна договор за партнерство со „Деметер", една од најголемите сертификациски организации за биодинамичко производство. Асоцијацијата ја користи ознаката за органско потекло на сите свои производи, а отсега печатот ќе може да го користат и трговците на своите приватни трговски марки, кои ги исполнуваат условите за органско производство.

Како што беше објавено на почетокот од годината, дисконтерот „Алди" во однос на продажбата стана лидер на пазарот на органски производи во Германија. Аналитичарите сметаат дека органските трговски синџири, како што се „Алнатура" и „Денри" имаат тешка задача да се изборат со конкуренцијата, но и дека dm, малопродажната дестинација за љубителите на органската храна во последните неколку години, мора да се приспособи на предизвикот.

Извор: www.lebensmittelzeitung.net


Назад
 

 
 
 
back to top