IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 16.11.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Хрватска: „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“

20.06.2018

Привремениот совет на доверители вчера едногласно го изгласа договорот за „Агрокор" и му даде согласност на владиниот повереник Фабрис Перушко да го предаде на суд.

Најголемиот косопственик на новиот „Агрокор" ќе биде „Збербанк" со удел од 39,2%, сопствениците на обврзници ќе имаат 25%, банката ВТБ 7,5% и „Загрепска банка" – 2,3%, изјави вонредниот повереник Перушко. Тој додаде дека од сопствениците има уште 4 хрватски компании што не се од банкарскиот сектор – „Адрис"  со 1,4% сопственост, „Франк" со 1,3% и „Сапониа" и „Сокол Мариќ" со по 0,6%.

Постигнавме договор со „Збербанк", при што договорениот модел за наплата зависи од идните резултати на групацијата и ќе биде исплатен земајќи ја предвид вкупната профитабилност на „Агрокор". Договорена е и можноста за делот во „Меркатор" да се замени со косопственички дел во „Агрокор", истакна Перушко.

Ирена Вебер, заменичка на владиниот повереник, соопшти дека текстот на договорот е комплексен, на 7.300 страници и дека на него се работело речиси шест месеци, а во последните неколку недели и деноноќно. За договорот да почне да се применува потребна е потврда од Трговскиот суд.


Назад
 

 
 
 
back to top