IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: Златни медали за вината на „Тиквеш“ во Кина

12.09.2017
Винарската визба „Тиквеш" со белото тероар вино Bela Voda 2016 освои двоен златен медал, а со црвеното Bela Voda 2015 златен медал на натпреварот „Чајна вајн & спиритс 2017" (China Wine & Spirits 2017).
 

На најголемиот натпревар на вина и на жестоки пијалаци на азискиот континент, што се одржува во кинескиот град Хонгконг, годинава македонската винарница го надмина минатогодишниот успех, кога освои два златни и еден сребрен медал. На „Чајна вајн & спиритс 2017", со златен медал се закити и премиум виното Grand Cuvée 2015, произведено во винарницата „Домен Лепово". Истото вино од бербата 2013, беше наградено и минатата година со вакво високо признание.
 

Вината на „Тиквеш" ги освоија наградите во конкуренција на повеќе од 5.000 светски вински брендови, кои беа селектирани и оценувани од претставници на најголемите увозници на вино, ресторани, хотели, специјализирани продавници и трговски синџири во Кина.

Исклучително сме задоволни од повторувањето на минатогодишниот успех на овој натпревар. Тоа го зајакнува потенцијалот за унапредување на позициите на нашите врвни вина на овој голем вински пазар, каде што конкуренцијата е голема и ја сочинуваат водечките глобални вински брендови и производители. Веруваме дека тоа ќе има влијание врз зголемувањето на пласманот на нашите вина на кинескиот пазар, бидејќи оценувањата и наградите ги доделуваат тие што точно знаат што сакаат потрошувачите на кинескиот пазар, изјави Радош Вукиќевиќ, генерален директор на „Тиквеш".

Назад
 

 
 
 
back to top