IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 17.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Црна Гора: Во 2013 г. ивезени месо и житарки во вредност од 132,3 милиони евра

27.12.2013
Надворешнотрговската размена на Црна Гора од почетокот на годината до 1 декември, според прелиминарните податоци на „Монстат", изнесувала 1.963 милиони евра, што е за 2,5% помалку во однос на истиот период од 2012 година. 

Извезената стока е во вредност од вкупно 341 милион евра, што е за 1,9% повеќе, а увезената е 1.624 милиони, што е помалку за 3,4% во однос на истиот период претходната година. Покриеноста на увозот со извоз изнесувала 21% и е поголема во однос на покриеноста во истиот период претходната година, кога изнесувала 19,9%.

Во структурата на извозот, според Стандардната меѓународна трговска класификација, најмноги се застапени категориите минерални горива и мазива, во износ од 99,8 милиони евра. 

Во структурата на увозот, според оваа класификација, најмногу се застапени производите на секторот храна и живи животни, во износ од 335 милиони евра, што ги сочинуваат: медо и месни преработки во износ од 82 милиони евра и житарки и производи од житарки во износ од 50,3 милиони евра. 
Во извозот, главни надворешнотрговски партнери биле: Србија (121,4 милиони евра), Хрватска (54,1 милиони евра) и Словенија (34,4 милиони евра). Во увозот, главни надворешнотрговски партнери биле: Србија (463,9 милиони евра), Грција (136,9 милиони евра) и Кина (132,4 милиони евра). Надворешнотрговската размена била најголема со потписниците на договорот ЦЕФТА и со Европската унија. Назад
 
 
 
 
back to top