IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 20.05.2018 || Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |  Потрошувачката на пиво е најголема во последните пет години  |  „Подравка“ со најдобри резултати во историјата  |  Суперлативи од „Вајн адвокејт“ за три вина на „Стоби“  |  „Виталиа“ ќе вработува ученици по нивното матурирање   |  „Меркатор“ забележа загуба од 181 милион евра  |  „Лидл“ им ги зголеми платите на вработените  |   ||
   

Македонија: „Виталиа“ ќе вработува ученици по нивното матурирање

08.05.2018

„Виталиа" потпиша меморандум за соработка со средното електротехничко училиште „Михајло Пупин", со што го поддржа воведувањето на дуалното образование во Македонија.

Дуалното образование подразбира креирање на наставни планови соодветни на потребите на пазарот, преку кои учениците се стекнуваат со вештини за полесно вработување.

57 матуранти од 80 ученици ќе имаат можност да учат по наставна програма, која е профилирана за потребите на шест компании во Македонија, а по завршувањето на образованието, компаниите на учениците им гарантираат вработување. Една од шесте компании што ќе вложат во иднината и професионалните кариери на матурантите, чиј избор ќе биде ова стручно училиште и посебните програми, е и „Виталиа".

Ни претставува голема радост што ќе имаме можност да ги поддржиме овие млади луѓе во нивниот образовен процес и професионално обликување. Се надеваме дека и за нив оваа соработка ќе биде мотивација да вложуваат во својот професионален развој, сметајќи на сигурноста понудена од нашата компанија, изјави Искра Ветаџокоска-Муцунска, ко-сопственик на „Виталиа".


Назад
 

 
 
 
back to top