IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 23.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Свет: Ванилата поскапа од среброто

15.05.2018

Цените на ванилата во последните две години достигнаа рекордна вредност, така што овој популарен зачин во моментов е поскап од среброто.

Килограм ванила чини 600 американски долари, што е повеќе отколку што чини килограм сребро, пишува Би-Би-Си. Поради тој пораст на цената, производителите на сладолед се присилени да го прекратат производството на сладолед од ванила.

Повеќе од 75% ванила се одгледува на Мадагаскар, а главната причина за порастот на цените е минатогодишниот циклон, кој уништи многу плантажи. Освен тоа, оваа култура и тешко се одгледува.

И покрај надежта дека цените ќе престанат да се зголемуваат, тие и понатаму се многу високи, бидејќи и побарувачката е голема, вели аналитичарот на пазарот Џилијан Гејл.

Освен во сладоледот, ванилата е важна состојка за различни слатки, алкохолни пијалаци, козметика и парфеми. Цената на ванилата во прав е трипати повисока. Правот настанува со мелење на мешунките, кои претходно се користат за добивање екстракт, а го купуваат производителите на храна.


Назад
 
 
 
 
back to top