IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 16.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Свет: Ванилата поскапа од среброто

15.05.2018

Цените на ванилата во последните две години достигнаа рекордна вредност, така што овој популарен зачин во моментов е поскап од среброто.

Килограм ванила чини 600 американски долари, што е повеќе отколку што чини килограм сребро, пишува Би-Би-Си. Поради тој пораст на цената, производителите на сладолед се присилени да го прекратат производството на сладолед од ванила.

Повеќе од 75% ванила се одгледува на Мадагаскар, а главната причина за порастот на цените е минатогодишниот циклон, кој уништи многу плантажи. Освен тоа, оваа култура и тешко се одгледува.

И покрај надежта дека цените ќе престанат да се зголемуваат, тие и понатаму се многу високи, бидејќи и побарувачката е голема, вели аналитичарот на пазарот Џилијан Гејл.

Освен во сладоледот, ванилата е важна состојка за различни слатки, алкохолни пијалаци, козметика и парфеми. Цената на ванилата во прав е трипати повисока. Правот настанува со мелење на мешунките, кои претходно се користат за добивање екстракт, а го купуваат производителите на храна.


Назад
 
 
 
 
back to top