IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 17.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Свет: „Унилевер“ нема да се сели во Холандија

08.10.2018
Британско-холандската козметичка и прехранбена компанија „Унилевер" се откажа од планираното селење на седиштето во Холандија поради револт на британските акционери. 

Компанијата, која има седишта во Ротердам и во Лондон, соопшти дека планот за тоа само Ротердам да им биде база не добил поддршка од доволен број акционери. 

Управниот одбор се уште верува дека со поедноставување на нашата структура со тек на време ќе се овозможи шанса за забрзано создавање на вредности и дека ќе пружи најдобри долгорочни интереси за „Унилевер", соопштија од компанијата. 

Планот за преселба „Унилевер" го најави во март годинава, во склоп на пакет структурни реформи, со цел да создаде „поедноставно, поагилно и пофокусирано работење". 

Марк Рут, премиер на Холандија, одлуката на „Унилевер" ја оцени како „разочарувачка’, додека Садик Кан, градоначалникот на Лондон, рече дека оваа одлука е за поздравување. Назад
 
 
 
 
back to top