IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 24.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

БИХ: Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица

19.02.2018
Турски инвеститори сакаат да вложат во развој на месната индустрија во Унско-санскиот кантон и подготвени се да вложат во изградба на кланица со големи капацитети.

Ова беше истакнато при посетата на Министерството за храна, стопанство и сточарство на Турција во овој кантон, каде што се сретнаа и со премиерот на кантонoт Хусеин Рошиќ.

Сакаме да изградиме кланица која ќе биде најголема на територијата на БИХ, а месото од овие простори ќе се извезува во Турција. Нашата земја има позитивни искуства во поглед на месото што на турскиот пазар доаѓа од БИХ и покрај некои проблеми што се појавија во изминатиот период, истакна Фахретин Појраз, претседател на турската делегација.

За Рошиќ реализацијата на ваков проект ќе има огромно значење за развој на стопанството во Унско-санскиот кантон. Делегацијата посети и неколку државни објекти кои можат да се искористат за овие цели, но како што беше најавено, за сите останати детали ќе се договара во наредниот период.Назад
 
 
 
 
back to top