IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 21.04.2018 || „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |  „Витаминка“ го рестартира производството на Брилијант  |  Во Сплит отворен првиот супермаркет „Шпар гурмет“  |  Розовиот Kit Kat пристигнува и во Европа  |  „Млекарнa Целеиа“ забележа пораст од 9%  |  „Ошан“ лансира нов формат во Украина  |  „Мирана“ ја купи „Аронија здрава храна“  |   ||
   

Велика Британија: „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна

16.03.2018

Најголемата британска групација супермаркети „Теско" ќе го засили своето портфолио со нова линија вегански прехранбени производи, со преземање на шведскиот бренд производи земена за месо Аумф! (Oumph!).

Шведскиот бренд беше на продажба од 2015 година, но интересот на „Теско" се појави дури сега, како одговор на големото побарување од купувачите за храна од растително потекло.

Како што велат од компанијата, побарувачката за замрзната храна без месо во текот на минатата година во нивните супермаркети се зголемила за 70%, а продажбата на замрзнати вегетаријански готови јадења и на производи како замена за месо се големила за 30%.

Како одговор на барањата, на полетокот од годинава компанијата лансира свои брендови вегански продукти, меѓу кои беше „Викед кичен", создаден во соработка со познатиот готвач Дерек Сарно.


Назад
 

 
 
 
back to top