IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 16.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Словенија: „Супернова“ ги презема трговските центри на „Меркатор“

03.10.2018
Австриската групација „Супернова" ќе ги превземе трговските центри на „Меркатор" во Словенија.  

За да се раздолжи кон банките – доверители, „Меркатор" планира да продаде 17 поголеми трговски центри во Словенија, во Хрвтаска и во Босна и Херцеговина. „Супернова" би го превзела делот од портфолиото што се однесува на Словенија. Од оваа продажба, „Меркатор" би заработил околу 200 милиони евра. 

Во првата половина на 2018 година, „Меркатор" ја удвои добивката на 16, 9 милиони евра, со раст на малопродажните приходи од 6, 6 отсто. И покрај намалувањето на финансиските обврски за околу 80 милиони евра, „Меркатор" и натаму е презадолжен со долг што на крајот на јуни изнесуваше 771 милион евра. Од таму велат дека ги подмируваат финансиските обврски кон партнерите во согласност со договорените услови и рокови.
 
Во „Меркатор" очекуваат дека до 2021 година ќе осигураат финансиски средства за нови инвестициски вложувања за развој на бизнисот. Назад
 
 
 
 
back to top