IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Македонија: Суперлативи од „Вајн адвокејт“ за три вина на „Стоби“

09.05.2018

Врвни комплименти од влијателниот светски вински критичар Марк Скваерс добија вината Ркацители (2016), Жилавка (2016) и Вранец (2015) на винарницата „Стоби" од Градско во рецензии за еминентниот вински магазин „Вајн адвокејт".

Ркацители (2016) од Скваерс доби 89 поени и е опишано како фино концентрирано суво вино, со 14,2% алкохол, со чисти и вкусни овошни ноти.

„Чистите овошни ноти овозможуваат вистинско задоволство при консумирањето, а вкусот дополнително ќе се развива во следните неколку месеци. Ова вино ќе биде одличен пијалак летово", пишува Скваерс во рецензијата.

„Вајн адвокејт" е еден од највлијателните вински магазини во светот, основан од најреномираниот светски вински критичар Роберт Паркер. Интернет-страницата има читатели од 38 земји од светот и има огромно влијание врз консуентите на вино во светот и во поствувањето трендови во винската индустрија во Америка, во Европа и во Азија.


Назад
 
 
 
 
back to top