IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 16.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Свет: „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот

05.11.2018
Синџирот кафитерии „Starbucks" планира да отвори уште 2.100 ресторани ширум светот во следната година.
 
Компанијата ги објави своите планови за време на презентацијата на финансиските резултати за третиот квартал од оваа година, во кој приходот на „Старбакс" пораснал за 6,3 милијарди долари. 

Во разгледуваниот период, „Starbucks" додаде нови 600 трговски објекти кон своето портфолио, па така веќе под овој бренд во светот работат над 29.300 кафетерии.
Во изминатата 2017-та година, компанијата отвори 2.300 нови локации.

Извршниот директор Кевин Џонсон наведува преку во 2019-та година, компанијата ќе се фокусира кон пазарите со ветувачки раст на долг рок, а тоа се САД и Кина.
Акциите на компанијата се зголемија за околу 9 отсто како резултат на добрите финансиски резултати.Назад
 
 
 
 
back to top