IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Македонија: Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол

09.05.2018

Владата ги прифати законските измени за временските ограничувањата за продажба на алкохолни пијалаци во трговијата на мало и во малопродажните објекти, кои беа воведени во 2008 година.

На вчерашната 67. Седница, Владата го прифатила предлогот за измени и дополнувања на Законот за трговија на Министерството за економија, чија цел е укинување на ограничувањата на времето на продажба на алкохолни пијалаци во трговијата на мало и во малопродажните објекти.

Со предлог-законот не се ограничува времето за продажба на алкохолни пијалаци во малопродажните објекти во трговијата. Според предлогот, продажбата на алкохолни пијалаци и понатаму ќе се врши во лиценцирани продажни објекти, но нема да се бараат посебни услови во продажниот објект, ниту ќе се ограничуваат малопродажните објекти во кои ќе се врши продажбата. На бензинските пумпи нема да се продаваат алкохолни пијалоци, но ќе биде дозволена продажбата во киосците.

По прифаќањето на предлог-законот од министрите во Владата, на ред се пратениците од Законодавниот дом.


Назад
 
 
 
 
back to top