IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: Се укинува царината за смрзнато свинско месо за преработка

12.09.2017

По неколкугодишно барање, месната индустрија конечно доби укинување на прелевманот и царината за увоз на смрзнато свинско месо за преработка.

Одлуката се очекува да стапи на сила на 1 октомври, а со тоа, како што беше речено на денешната прес-конференција на Здружението на месната индустрија при Стопанската комора, на оваа индустрија ѝ се дава можност да биде конкурентна на домашниот пазар, да ја зголеми искористеноста на капацитетите и да овозможи нови вработувања.

Со предлог-мерката на Владата, која е прифатена од компаниите што преработуваат месо, а се очекува да ја прифатат и производителите, се предвидува да се укине царината при увоз на смрзнато свинско место за преработка, која зависно од категоријата се движи од 19, 25 и 36 проценти.

Оваа мерка е компромис меѓу преработувачите и производителите и со неа очекуваме да се воспостави ред на домашниот пазар, рече Слободан Кутревски од компанијата „Пекабеско", членка на Здружението. Според него, мерката во практика, треба да ја смени состојбата во маркетите што досега им одела во прилог на странските производи, кои полнат три полици, а домашните – само една полица.

Влатко Ѓоргиевски од компанијата МИК „Свети Николе", исто така членка на Здружението на месната индустрија, смета дека со новата мерка, домашните преработувачки капацитети ќе добијат рамноправна положба со странските производители, кои доаѓаат на домашниот пазар со пониски цени.

Според проценките, со примената на оваа мерка, производството на трајни и на полутрајни производи годинава домашните капацитети ќе го зголемат за 16.000 тони или речиси за 30% повеќе во однос на минатата година, а извозот ќе се зголеми за 10 проценти.

Потребите од полутрајни и трајни преработки на месо годишно во земјава изнесуваат околу 17.000 тони, од кои, 65% се од домашно производство и 35% од увоз, односно се увезуваат околу 6.000 тони.

На прес-конференцијата беше посочено дека на домашниот пазар нема доволно месо за преработка и оти тоа што ќе се понуди, се откупува. Уверуваат дека смрзнатото месо за преработка нема да заврши во трговијата, посочувајќи дека за тоа ќе има ригорозни казни, па дури и одземање дозвола за работа.

Од регистрирани 50 компании за преработка на месо, во земјава работат 38 компании, од кои 15 се регистрирани за производство на полутријани и трајни производи со капацитет од 45.000 тони на годишно ниво.


Назад
 

 
 
 
back to top