IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 24.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Велика Британија: „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување

21.02.2018

Групацијата „Рекит Бенкисер" соопшти дека во текот на годинава ќе заздрави од лошите финансиски резултати што беа забележани во претходниот фискален период.

Производителот на кондомите Durex и на таблетите против болки Nurofen предвидува дека компаративната продажба ќе се зголеми за 2 до 3% во 2018 година, по дванаесетмесечниот период на продажна стагнација, најдолга во историјата на компанијата.

Менаџментот на компанија се надева на заздравување по одлуката на извршниот директор Ракеш Капур, за реорганизација на бизнисот во две деловни единици – едната со фокус на производите за здравјето, а другата – за хигиена и за производи за домот. Во текот на оваа година, од компанијата прогнозираат пораст од 4 до 6% во сегментот здравје, кој се развива побрзо од вториот сегмент.

Според одредени извори, „Рекит Бенкисер" е еден од кандидатите за преземањето на FMCG-сегментот од бизнисот на фармацевтската компанија „Фајзер", во чие портфолио се таблетите Advil и балсамот за усни ChapStick. Другиот кандидат за преземање на бизнисот на „Фајзер" е британскиот производител на лекови „Глаксо Смит Клајн".

За потсетување: „Рекит Бенкисер" минатиот февруари постигна договор за преземање на американскиот производител на храна за бебиња „Мед Џонсон".

Извор: www.esmmagazine.com

Назад
 
 
 
 
back to top