IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 24.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Хрватска: Рамљак поднесе неотповиклива оставка

23.02.2018
И службено е потврдено дека Анте Рамљак не е веќе на позицијата вонреден доверител во концернот „Агрокор".

На Владата ѝ ја препушта комуницијата за сите одлуки за неговото заминување од челната позиција, како и за идните чекори во управувањето со кризата во компанијата. Причината за оставката е преголемиот притисок и напади врз него од Владата.
 
Претходно хрватските медиуми објавија дека поранешната компанија на Анте Рамљак, „Тексо менаџмент" склучила договор со „Аликс партнерс" за советување за реструктурирање н
а „Агрокор", врз чија основа неделно е исплаќано по околу 33.600 евра.

Исто така, во поранешната компанија Рамљак бил формално вработен и по преземањето на челната позиција во „Агрокор". Според објавените документи, Рамљак ја преземал челната позиција на 10 април, а компанијата „Тексо менаџмент" го одјавила на 30 април.

Датумот на формалната одјава, која следела 20 дена по престанок на работниот однос со раскинување на договор за работа, не го менува фактот дека работниот однос на Анте Рамљак во оваа компанија го раскинува по именувањето за вонреден доверител, порачуваат од компанијата.Назад
 
 
 
 
back to top