IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Србија: Почнаа подготовките за изградба на „фабриката за мед“

12.09.2017

Погонот за собирање и за пласман на мед „Наш мед Рача" официјално е регистриран во Агенцијата за стопански регистри на Србија.

 

Наскоро се очекува да бидат поднесени барања за издавање градежни дозволи и за градење на погонот, потврдиле за „Е-капија" од Сојузот на пчеларските организации на Србија (СПОС) кој е иницијатор на овој проект.

СПОС во соработка со Општината Рача обезбедил значителни средства за изградба на погоните, вкупно 35 милиони динари готовина (околу 290.000евра) и околу 15 милиони динари (околу 126.000 евра) преку плацот и комплетното инфраструктурно опремување, што ќе го спроведе Општината.

Привремен директор на погонот во изградба ќе биде сегашниот секретар на СПОС, Радивоје Ранковиќ, додека во меѓувреме не се изврши изборот и обуката на идниот директор на погонот.

Погонот е 80% во сопственост на СПОС, а 20% во сопственост на Општината Рача. 


Назад
 

 
 
 
back to top