IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 20.05.2018 || Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |  Потрошувачката на пиво е најголема во последните пет години  |  „Подравка“ со најдобри резултати во историјата  |  Суперлативи од „Вајн адвокејт“ за три вина на „Стоби“  |  „Виталиа“ ќе вработува ученици по нивното матурирање   |  „Меркатор“ забележа загуба од 181 милион евра  |  „Лидл“ им ги зголеми платите на вработените  |   ||
   

Хрватска: Новиот претседател на Управата на „Бадел“ е Дарко Кнез

27.04.2018
Од Управата на „Бадел 1862" си заминува генералниот директор Иво Маркотиќ, а од 1 мај почнува мандатот на новиот претседател - Дарко Кнез.
Во поглед на работењето на „Бадел 1862", приоритетите се јасни - интензивно раздолжување, од една страна, и одржлив пораст на приходите и понатамошен развој на работењето, од друга страна, истакна Кнез, досегашен директор на „Метеор".

Маркотиќ објасни дека е горд на сето тоа што како кризен менаџер го направил во „Бадел 1862", кој трета година работи со добивка, уредно ги извршува своите обврски и на кој кризата во „Агрокор" не влијаеше врз работењето. 

Инаку, „Метеор" кон крајот на јануари ги исполни обврските во спроведување на докапитализацијата на „Бадел 1862" и тоа со склучување на договори според кои побарувањата од 184,15 милиони куни се внесуваат во основниот капитал, како и со уплата на средства во висина од 30 милиони куни. 

Според тоа, во докапитализацијата на „Бадел 1862", „Метеор" учествуваше со вкупно 215,15 милиони куни и стекна 21.414.842 акции, односно 84,29 отсто од акциите на „Бадел 1862".Назад
 

 
 
 
back to top