IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 24.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Србија: Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина

20.02.2018
Институтот за овоштарство и лозарство во Сремски Карловци го одбележа празникот Св.Трифун најавувајќи нови значајни вложувања во овој сектор.

Лозјето во Сремски Карловци, поради своите агроеколошки карактеристики дава вина со врвен квалитет, кои наскоро ќе бидат контролирани во современа лабораторија.

Лабораторијата ќе биде наменета за производителите на вина и грозје од Војводина. Очекуваме во наредните од три до четири месеци таа да почне со работа што ќе придонесе за зголемување на квалитетот на вината од Војводина, изјави Драгослав Иванишевиќ, директор на Институтот за овоштарство и лозарство во Сремски Карловци. 

Според официјалните податоци, под винова лоза во Србија се околу 22.000 хектари, а само во Војводина се околу 6.000 хектари. Бројот на производители постојано се зголемува, што укажува на добра перспектива на винарството во Србија. 

Токму на Св.Трифун е распишан и конкурс за упис во првата година од магистерските студии - насока лозарство и винарство, што заеднички ќе се реализира во Земјоделскиот и Технолошкиот факултет при Новосадскиот универзитет. Ова е прва образовна програма во Србија од ваков тип.Назад
 
 
 
 
back to top