IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 23.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Швајцарија: Нарачки од „Мигрос“ на само едно копче

07.06.2018

Најголемиот трговски синџир во Швајцарија, „Мигрос", се вклучи во пилот-проектот на Швајцарската поштa, кој ќе им овозможи на купувачите избор на производи и нарачка до нивните домови со притискање на само едно копче.

Швајцарската пошта соопшти дека тестира уред, кој во моментов ги опфаќа само нејзините услуги и производи, но и дека на проектот веќе соработува со неколку трговски компании.

Кооперативниот синџир супермакрети „Мигрос", продавниците за храна за миленичиња „Квали пет" и синџирот ресторани „Доминос пица" се меѓу првите што ќе го користат уредот.

Со помош на малиот уред, купувачот, откако ќе го одбере производот од печатениот каталог, со едно кликање на копчето испраќа сигнал за нарачка кон трговецот, по што добива СМС порака за потврда на нарачката. Адресата на испорака и начинот на плаќање се дефинирани со регистрирањето како корисник. Според најавите, нарачките ќе бидат испорачувани следниот ден.


Назад
 
 
 
 
back to top