IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 16.11.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Србија: „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола

19.06.2018

Компанијата „НТ Болеро" од Чачак на 15 јуни го отвори производствениот погон за преработка на овошје „Калибро" во Топола, инвестиција вредна 1,5 милиони евра, пренесуваат српските веб-портали.

Според Бојан Јањиќ, директор на „Калибро", во производствениот погон освен што ќе се преработува овошје, ќе настојуваат да воведат и нови производствени процеси, први во земјата, по светски стандарди.

Во Топола почнавме со инвестирање во 2010 година – најпрвин беше отворен малопродажниот објект преку фирмата „НТ Болеро", потоа големопродажниот и сега, го отвораме производствениот погон, рече тој.

Ненад Матовиќ, директор на „НТ Болеро", нагласи дека со инвестицијата од 1,5 милиони евра во производствениот погон „Калибро", очекуваат да станат водечки производител и дистрибутер во земјата и надвор од неа. Се надеваме дека новите 50 работници, колку што ни се потребни на почетокот, ќе ни помогнат во тоа, а тука е и искусниот тим менаџери, кој веќе покажа исклучителни резултати во матичната фирма „НТ Болеро", изјави тој.

Истиот ден, компанијата од Чачак отвори и дисконтен центар во Ужице.


Назад
 
 
 
 
back to top