IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 20.07.2018 || „Луксол“ повторно работи  |  „Волмарт“ се повлекува од јапонскиот пазар  |   Нови бензиски пумпи на КТЦ  |  Добивката на „Плантаже“ изнесува 2,4 милиони евра  |  „Ошан“ воведе гласовен четбот за вино и храна  |  Нова франшизна продавница „Шпар партнер“  |  Специјално пиво по повод средбата Трамп-Путин  |  Доделени првите грантови за домашни компании  |  „Карлсберг“ отвора нова пиварница  |  Кинези ќе градат индустриски парк за овошје и зеленчук  |  Нов ИнфоЛогистички центар во Љубљана  |  „Велпро“ ќе ги поддржува малите трговци  |  Белград стана побогат за уште еден dm  |  Резултатите на „Пепсико“ се подобри од очекуваните  |  Кратошија меѓу најдобрите вина на британскиот пазар   |  „Интермарше“ за постари лица  |  Повисоки трошоци за живот и малопродажни цени во јуни  |  „Бимилк“ подари ново место за спорт и рекреација  |  „Унилевер“ го купи бугарскиот бренд сладоледи Denny  |  „Нилсен“ именуваше нов раководител за Јадранскиот Регион  |   ||
   

Блиски Исток: „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“

20.04.2018

„Монделез интернационал" најави отворање на, како што опишува, фабрика на иднината во заливската држава Бахреин.

Компанијата инвестирала околу 90 милиони долари во технолошки напреден погон за производство, каде што ќе се произведуваат кексите Oreo и меките бисквити Barni, но ќе служи и како извозен центар за земјите од Персискиот Залив и за одредени африкански земји. Со тоа, како што се наведува во соопштенито на компанијата, ќе бидат намалени логистичките трошоци.

Новата фабрика ќе има производствен капацитет од околу 45.000 тони годишно, на површина од 250.000 квадратни метри. Тоа е втората по вредност инвестиција што компанијата ја спроведува во Бахреин во последните десет години. Првиот погон на „Монделез" во оваа островска држава беше активиран од 2008 година.

Од компанијата велат дека новиот погон најдобро го отсликува начинот на кој „Монделез" го гради снабдувачкиот синџир од светска класа. „Фабриките на иднината" на стратешки точки низ целиот свет се одговор на зголемената побарувачка и, како што се наведува, со нив се зголемува флексибилноста компанијата.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 
 
 
 
back to top