IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

САД: „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“

11.05.2018

Компанијата „Монделез интернационал" најави преземање на американската компанија за производство на премиум бисквити и пекарски производи „Тејтс бејк шоп" за околу 500 милиони долари.

Новата аквизиција на „Монделез" ќе му обезбеди да ја зајакне позицијата во категоријата премиум бисквити.

„Тејтс бејк шоп" е во сопственост на приватната фирма „Риверсајд" и на други акционери, вклучувајќи ја и основачката Кетлин Кинг. Брендот е достапен на трговските полици – во деликатесните оддели во маркетите, во продавниците за здрава храна низ САД, како и преку интернет.

Кинг ја основала „Тејтс бејк шоп" во 1980 година, а во последните 12 месеци, брендот е меѓу најбрзорастечките во САД, се наведува во соопштението на „Монделез", при што се додава дека компанијата ја зголемија продажбата четирипати во последните пет години. „Тејтс бејк шоп" ќе продолжи да работи како самостојна единица во рамките на „Монделез интернационал", а производството ќе го продолжи во сопствениот погон.

Оваа компанија стратешки се вклопува и ќе го дополни нашето потрфолио со вистинските производи, изјави Дирк Ван де Пут, извршен директор на „Монделез".

Како што најави претходно, приходите на „Монделез интернационал" минатата година изнесувале 25,9 милијарди долари, што е помалку за 0,1% во споредба со претходната година. Како причина за падот се наведува намалувањето на продажбата на северноамериканскиот пазар. Компанијата работи во 160 земји низ целиот свет.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 
 
 
 
back to top