IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 18.03.2018 || „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |  „Макпрогрес“ со големи инвестиции и иновации   |  „Теско“ го заврши преземањето на „Букер“ за 4 милијарди фунти  |   ||
   

Македонија: Многу производители, а малку органска храна во маркетите

14.03.2018

И покрај 500 регистрирани производители на органска храна во Македонија, домашните органски производи се сè уште малку застапени во супермаркетите.

 

Ова беше констатирано на средбата на претставници на производителите на органска храна, на граѓанските здруженија и од трговските синџири „Веро", „Тинекс" и „Рамстор",што се одржа деновиве во Стопанската комора на Македонија.

Според Организацијата на потрошувачите, трговските синџири покажуваат сè поголем интерес за пласман на органски производи, пред сè, поттикнати од зголемениот интерес за нив, особено од помладата популација.

За поголемо присуство на органската храна од домашно производство на полиците во супермаркетите, беше констатирано дека треба да се зголеми контролата на пазарот и се потребни гаранции дека тоа што се продава ги задоволува стандардите и правилата за производство на органска храна.

Меѓу причините, беа посочени и немањето  откупни центри, малите произведени количини и непостојаноста на изгледот и квалитетот на свежите производи.


Назад
 

 
 
 
back to top