IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Германија: „Метро“ ги објави резултатите од работењето и прогнозите за во иднина

16.12.2013
Германската трговска компанија „Метро" ги објави резултатите од работењето за првите девет месеци од 2013 година. Според извештајот, компанијата оваа година забележала загуба, но менаџментот изрази оптимизам во поглед на идното работење. 
 
Во периодот од јануари до септември „Метро" работел со нето-загуба од 71 милион евра. Ако се исклучат вонредните ставки, компанијата остварила нето-добивка од девет милиони евра. Добивката пред каматите и даноците порасната за 72% на 703 милиони евра, под влијание на еднократките ставки. Позитивното влијание на еднократките ставки е поврзано со продажбата на „Реал" во Источна Европа, а негативното со стечајот на трговскиот синџир „Практикер АГ", како и со трошоците за реструктуирање.
 
Останатите еднократни ставки се поврзани со трошоците за реорганизација на асортиманот со непрехранбени артикли во „Метро кеш & кери", се наведува во соопштението.  
 
Во 2013 година ги оставаривме нашите планови за ставките на приход и основната добивка, заклучи извршниот директор Олаф Кох, додавајќи дека трендот во темелните приходи е охрабрувачки. Очекуваме дека во новата деловна година значително ќе ја надминеме приспособената добивка  пред каматите и оданочувањето, ако се исклучат еднократките ставки, додаде тој.  

Назад
 

 
 
 
back to top