IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

БИХ: „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп

14.06.2018
Компанијата „Мегле" потпиша договор за соработка со еден од најголемите меѓународни доставувачи на процесна технологија за прехранбената индустрија - ГЕА.

Вредноста на инвестицијата е околу 6,1 милиони евра, а се однесува на автоматизација и модернизација на откупот на млечните суровини и подобрување на квалитетот и сигурноста на крајниот производ.

Со оглед на тоа што суровото млеко за идната преработка мора да биде свежо и со висок квалитет, дигиталниот автоматизиран начин за откуп ќе овозможи посигурни услови за чување.

„Мегле" води сметка за потеклото на суровините и врши откуп на млеко исклучиво од фарми каде што кравите пасат на 500 м надморска височина, таквиот стандард на квалитет, според мислењето на компанијата, треба да биде следен и со модерна технологија.

Повеќето наши фарми се наоѓаат на планински предели, што овозможува висок квалитет бидејќи на планина има повеќе кислород, ароматични и лековити растенија, а кравите можат да пасат повеќе од 180 дена годишно. Оваа инвестиција ќе обезбеди подобри услови за чување на суровините и дополнително да придонесе за здравствените придобивки на нашите производи, изјавија од компанијата „Мегле" и додаваат дека со оваа инвестиција ќе овозможат подобра иднина на производството на млеко за сите наредни генерации. Назад
 
 
 
 
back to top