IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 20.05.2018 || Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |  Потрошувачката на пиво е најголема во последните пет години  |  „Подравка“ со најдобри резултати во историјата  |  Суперлативи од „Вајн адвокејт“ за три вина на „Стоби“  |  „Виталиа“ ќе вработува ученици по нивното матурирање   |  „Меркатор“ забележа загуба од 181 милион евра  |  „Лидл“ им ги зголеми платите на вработените  |   ||
   

Србија: „Макси“ одбележува 60 години од најстарата продавница

02.05.2018
По повод 60 години од работењето на продавницата во „Цветни трг", најстариот супермаркет во Србија, „Макси" организираше целодневна забава во Белград, наменета за сите, без оглед на возраста. 
„Цветни трг" на еден ден беше единствен времеплов наречен „За старите добри времиња". Голем број посетители имаа можност да се присетат зошто 60-те години беа „луди години", каков беше Белград во тој период, што било во тренд, каква била модата и која музика се слушала. Сето тоа беше организирано по повод прославата на 60 години постоење на продавницата во Србија, соопштено е од компанијата „Делез" - Србија.

Олдтајмерите го привлекоа вниманието на љубителите на ретро автомобили, а супермаркетот „Макси" на посетителите им ги претстави и спортските трендови што пред шест децении биле актуелни. Вниманието на најмладите, пак, го привлекоа детските хорови и проекциите на старите детски цртани филмови. Настанот беше проследен и со концерти на познати музички имиња од Србија.

Назад
 

 
 
 
back to top