IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: Македонски излагачи на WorldFood 2017 во Москва

11.09.2017

Тринаесет македонски компании, производители и преработувачи на свежо овошје и зеленчук, деновиве се претставуваат на WorldFood Moscow 2017, најголемиот прехранбен саем за излагачи од Југоисточна Европа, што се одржува во Москва, Руската Федерација, соопшти Македонско-руската стопанска комора.

Со финансиска поддршка од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, македонските излагачи ќе се претстават со национален штанд на површина од 110 квадратни мери, како делегација од 28 бизнисмени.

Покрај настапот на WorldFood Москва македонската делегација ќе има  средба и со преставниците на најголемите трговски  синџири од Руската Федерација, во огромниот деловен центар „Фуд сити",  кој е сопственост на  најголемиот руски агро-кластер, најави Дејан Бешлиев, извршен директор на Македонско-руската стопанска комора

Според информациите на Комората, расте заинтересираноста на руските компании за македонските земјоделски производи, сè поголем е бројот на пратки и обемот на количините што се пласираат на рускиот пазар. Оттаму очекуваат дека саемот ќе придонесе за извозни аранжмани на новите излагачи со деловни партнери од Русија и за намалување на трговскиот дефицит на Македонија во трговијата со Руската Федерација, кој  во првите седум месеци од годинава изнесувал 73,3 милиони долари.

Назад
 

 
 
 
back to top