IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 23.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Македонија: „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди

13.06.2018

Производите на „Млекара Здравје" освоија 5 златни ѕвезди за квалитет и вкус од Меѓународниот институт за вкус и квалитет (iTQi).

Млекарницата го доби престижното признание „Superior Taste Award" со вкупно 5 златни ѕвезди, и тоа: 1 за мешаното сирење, 2 за јогуртот со 2,8% млечни масти и 2 за мешаниот кашкавал, соопштуваат од компанијата.

Меѓународниот институт за вкус и квалитет, со седиште во Брисел, е светска организација посветена на оценување на вкусот и квалитетот на прехранбените производи и пијалаци. Специјално избрани судии од 15 најпрестижни европски кулинарски и сомелиерски асоцијации ги оцениле производите на „Млекара Здравје" како исклучително квалитетни, со одличен вкус, кој остава силен впечаток кај потрошувачите. Производите се оценувале според категоријата, потеклото, нивото на квалитет и вкус, како и според диференцијација во однос на конкурентите. Притоа, секој тестиран производ, бил оценет според пет главни сензорни критериуми (прв впечаток, визија, мирис, текстура, вкус, вкус по проба).

Да се добие вакво признание на најпрестижниот кулинарски натпревар во светот е исклучително признание за „Млекара Здравје". Тоа е потврда дека и во земјава може да создадеме врвни млечни производи, кои ќе бидат конкурентни на светскиот пазар. Ова е признание за целиот тим на млекарницата, кој несебично, макотрпно и континуирано инвестира во сите сегменти од работењето, истакна Кристина Камчева-Стојческа, управител на компанијата.


Назад
 

 
 
 
back to top