IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Русија: „Лента“ ја продолжува експанзијата

31.08.2017

Рускиот трговец „Лента" го најави отворањето на 18. супермаркет во Санкт Петербург.

Новата продавница е од среден формат, со продажен простор од 1.499 квадратни метри. На потрошувачите ќе им понуди широк асортиман на производи, вклучувајќи ги и производите од сопствената трговка марка, како и локалните производи.

Оваа продавница е 13. супермаркет на „Лента" отворен годинава, со која, вкупниот број на продажни објкети достигна до 196, распоредени во 79 градови низ цела Русија. Овој месец, трговецот го отвори и првиот хипермаркет во Каменск Уралски и четвртиот супермаркет во Новосибирск.

Во јули, „Лента" извести дека продажбата ја зголемила за 16,3% на 85,6 милијарди рубли (1,2 милијарди евра), што според трговецот, е резултат на планот за брз развој.


Назад
 

 
 
 
back to top