IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 17.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Свет: „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари

10.10.2018
Најголемата светска компанија за производство на млечни производи „Лакталис" објави декаја купува дејноста на „Нестле" во Малезија која се однесува на разладени млечни производи, вредна околу 40 милиони долари. 

По оваа аквизиција, „Лакталис" планира да во Малезија да го направи својот оперативен центар за работата со млеко во Азија.

Индустријата на „Нестле" за разладени млечни производи во Малезија остварува приход од 21 милиони евра годишно. 

Договорот, кој ќе стапи на сила во јануари следната година, уследи по претходната аквизиција на „Лакталис" со брендот органски Stonyfield на произведувачот „Данон".  Назад
 
 
 
 
back to top