IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Унгарија: „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија

20.06.2018

„Кока-кола ХБЦ" – Унгарија ќе вложи 1,8 милијарди форинти (5,5 милиони евра) за проширување на погонот за минерална вода во градот Заласентгрот, во западниот дел од земјата.

Како што соопштуваат од компанијата, производителот на безалкохолни пијалаци планира во Унгарија да почне со производство на новата премиум бренд Glacéau Smartwater – дестилирана вода со електролити. Годишното производство, како што најавуваат од компанијата, ќе изнесува 100 милиони шишиња во текот на следните години.

За почеток, Glacéau Smartwater ќе се продава во Италија, Австрија, Русија, Чешка, Словачка, Србија, Хрватска и во Ирска.

Минас Агелидис, генерален директор на „Кока-кола" – Унгарија, вели дека водата веќе е водечки премиум производ во Велика Британија и во САД.


Назад
 

 
 
 
back to top