IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 24.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Србија: „Генеза“ отвори нов погон

08.06.2018
Инвестицијата е вредна три милиони евра и опфаќа нов погон и хала за складирање со модерна технологија.
Компанијата „Генеза" отвори нов погон за преработка на овошје, зачински и лековити билки благодарение на поддршката од Унгарија, а со посредство на фондацијата „Просперитети".

Со оваа инвестиција проширен е капацитетот, така што во двата погона годишно ќе се преработуваат околу 15.000 тони суровина, дури 14 земјоделски култури, со очекувања од менаџментот тие да се задржат во производствената програма. 

Како што најавија од компанијата, „Генеза" потпиша долгорочни договори со околу 80 земјоделски производители што за наредните пет години ќе значи сигурност во производството.Назад
 
 
 
 
back to top