IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 21.04.2018 || „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |  „Витаминка“ го рестартира производството на Брилијант  |  Во Сплит отворен првиот супермаркет „Шпар гурмет“  |  Розовиот Kit Kat пристигнува и во Европа  |  „Млекарнa Целеиа“ забележа пораст од 9%  |  „Ошан“ лансира нов формат во Украина  |  „Мирана“ ја купи „Аронија здрава храна“  |   ||
   

Црна Гора: Досега најголем недостиг на банани

15.03.2018
Во претходните три месеци дојде до значително поскапување на бананите во Црна Гора, како и на регионалните пазари.

Според податоците на трговските синцири, набавната цена на бананите во последните три месеци порасна за 50%.

Во моментов на светскиот пазар има голем недостиг на банани, поради елементарните непогоди и нестабилните политички ситуации во земјите кои се најголеми производители на банани. 

На домашниот пазар малопродажната цена на бананите во претходните периоди достигна рекордна цена од 1,8 евра. 

До зголемување на цената на бананите дојде непосредно по новата година. Главна причина се поплавите во Централна Америка, поради што е намалено количеството за извоз од тој пазар, изјавија од „Поп фрут", компанија која увезува овошје и зеленчук во Црна Гора. Назад
 

 
 
 
back to top