IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 18.03.2018 || „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |  „Макпрогрес“ со големи инвестиции и иновации   |  „Теско“ го заврши преземањето на „Букер“ за 4 милијарди фунти  |   ||
   

Свет: „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра

23.02.2018

Шпанскиот трговец „Диа" извести за остварена бруто-продажба од 10,3 милијарди евра во 2017 година, што претставува зголемување за 1,5% во споредба со претходната година.

Најголемиот пораст од 10,8%, „Диа" го забележала на пазарите во развој, но на вкупниот биланс, како што соопштуваат од компанијата, влијаел падот на продажбата од 3,3% на пиринејскиот пазар, кој го сочинуваат Шпанија и Португалија.

Продажбата во Шпанија се намалила за 3,8% на 5,7 милијарди евра, а како причина за тоа од „Диа" го наведуваат намалувањето на вкупната продажна површина. Од друга страна, трговецот истакнува дека во втората половина од 2017 година, успеал да ги доведе цените на конкурентно ниво.

Во Аргентина и во Бразил, „Диа" го зголемила пазарниот удел и достигнала до 14,4%, односно до 7,7%, додека вредноста ЕБИТДА се зголемила на 142,3 милиони евра.

Рикардо Курас, извршен директор на групацијата „Диа", изјави дека во 2017 година, трговецот првпат не ги исполнил своите финансиски цели на домашниот пазар, но биле постигнати задоволувачки резултати на другите пазари, како што се Бразил, Аргентина и Португалија.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top